b_640_480_16777215_00_images_vesti_2019_11_DSC_2080_xlarge.jpg

Еурофарм Работник - ППД Загреб 27-28 (12-16)

Македонскиот вицешампион Еурофарм Работник загуби на свој терен од ППД Загреб со 27-28, за уште еден пораз на битолчани со еден гол разлика оваа сезона.

Тимот на Вујовиќ водеше во текот на целиот меч, највисоката предност им беше од четири гола разлика со која и отидоа на полувремето (12-16). Во финишот од мечот домаќинот намали, но ниту еднаш не успеа да го сврти мечот. На крајот Загрепчани заслужено дојдоа до победата од 28-27.

Најефикасен во тимот на Еурофарм беше Остроушко со седум голови, а пет постигна крилото Џукиќ. Кај ППД Загреб незапирлив беше капитенот Хорват кој постигна десет голови.

Ова е петтиот пораз за Еурофарм во осмиот натпревар од СЕХА лигата. На „фарамацевтите“ им остануваат уште два меча до крајот, и двата на гостински терен, најпрво кај Веспрем, а потоа кај Спартак Москва.

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

VF420 Web 178x156px DEC

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48