b_640_480_16777215_00_images_vesti_2019_11_tasta.jpg

Еурофарм Работник - Бидасоа Ирун 25-23 (14-15)

Македонскиот вицешампион Еурофарм Работник со победа се прости од групата Ц во Лигата на шампионите. Битолчанит стигнаа до триумф од 25-23 над лидерот Бидасоа Ирун.

Гостите подобро го започнаа мечот, во неколку наврати имаа три позитива, за на пет минути до крајот на првиот дел да стигнат до највисоки +5 (10-15). Сепак, Еурофарм Работник во финишот го подигнаа нивото на игра, постигна четири гола во серија и на пауза замина само со еден негатива (14-15).

Во продолжението улогите се сменија, играта беше поинаква, а гостите беа тие кои го бркаа резултатот, но Еурофарм Работник не го испушташе тешко стекнатото водство. Во завршните мигови неколку пати имаше егал, за Острушко да погоди за 25-23 на 15 секунди пред крајот и да ги реши сите дилеми.

Украинецот Острушко со осум погодоци денеска беше најдобар поединец на Еурофарм Работник, кој својот прв настап во Лигата на шампионите го заврши со три победи и седум порази.

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

VF420 Web 178x156px DEC

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48