b_640_480_16777215_00_images_vesti_2019_11_metaloplastika-eurofarm2.jpg

Металопластика - Еурофарм Работник 27-26 (11-12)

Еурофарм Работник влезе во негативна серија во СЕХА лигата, откако загуби и на четвртиот натпревар по ред. Попладнево на гостувањето кај Металопластика во Шабац во дуел со возбудлив финиш, битолскиот тим беше поразен со 27-26.
Екипата на Алушовски добро започна и во деветтата минута поведе со 0-4. Сепак, иако, домаќините првиот гол го дадоа дури во десетата минута, се вратија во егал натпревар.

По 20 минути игра Еурофарм имаше и пет голови предност (10-5), но потоа започна падот. Македонскиот вицешампион полувремето го заврши со еден гол позитива (11-12).

Металопластика првпат поведе на четири минути до крајот 25:24, a веднаш потоа имаше и два гола предност. Еурофарм во претпоследната минута израмни на 26:26, о домаќините во последната минута дадоа уште еден гол за победа од 27:26.

Босанецот Вегар со осум гола беше најефикасен во составот на Еурофарм, а Јотиќ постигна седум. Најдобар на теренот беше Милан Милиќ од Металопластика со девет голови.

Следната сабота Еурофарм Работник го пречекува шпанскиот претставник Бидасоа Ирун во последното десетто коло на Лигата на шампионите.

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

VF420 Web 178x156px DEC

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48