b_640_480_16777215_00_images_vesti_2019_10_DKP_8579.JPG

По три порази и една победа, Еурофарм Работник ги продолжува настапите во Лигата на шампионите и в недела од 17:00 часот го очекува дуел со шампионот на Словачка, Татран Прешов. На денешната прес-конференција во Битола, со новинарите зборуваа тренерот Алушовски и бекот Остроушко.

Стевче Алушовски
(тренер на Еурофарм Работник)

Татран Прешов е искусна екипа, составена од репрезентативци на Словачка, интернационалци од Шпанија, Хрватска...Секоја година играат во Лигата на шампионите ии СЕХА лигата и сигурно нивната вистинска сила не е местото на табелата во нашата група. Имаат искусна екипа, искусен тренер како Голужа, кој исклучително го ценам и нема да биде лесно.

Сите шест екипи во оваа група се изедначени, секој секого може да победи и против ниту една екипа не можете да кажете дека сте фаворит. Екипата е освежена, малку се одморивме од напорните патувања, но имаме проблеми со повредените ракометари. Неизвесни се Јотиќ и Стјепановиќ за неделниот натпревар, но без секого се може и се мора и кој и да настапи ќе го дадеме максимумот. Го анализиравме Татран и верувам дека ќе се радуваме на победа.

Владислав Остроушко
(РК Еурофарм Работник)

Во Лигата на шампионите нема лесен натпревар и секој натпревар е важен. Овој е посебно важен дуел и верувам дека ќе се радуваме на победа. Напорно тренираме, спремни сме и со помош на гледачите верувам дека можеме да победиме против Татран Прешов

Лехчински и Пиехора од Полска ќе ја делат правдата на дуелот меѓу Еурофарм Работник и Татран Прешов, а делегат на ЕХФ е Јован Попадиќ од Србија.

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

VF420 Web 178x156px DEC

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48